Helikopterle bölgeye indirilen kurtarma ekibi, içinde iş camiasının yakından tanıdığı  5 kişi ile zirveye düşen küçük tip özel uçağın mürettebat ve yolcularına ulaşmak için olağanüstü gayret içerisinde mücadelesine devam ediyordu.  Bırakıldıkları düzlükten sonra, neredeyse 2 saattir devam eden tırmanışın son bölümüne gelen ekip üyeleri oldukça yorgun düşmüşlerdi.

Hata affetmeyen  sarp kayalıklarda en çok neye ihtiyaçları vardı acaba?

― “Soğukkanlılık, bacaklarda ve kollarda güç“ yeterli mi?

Önden gidenin sorumluluğu daha fazla. Hem sırtındaki ağırlığa rağmen kendisi düşmeyecek, hem de “sikke” adı verilen özel bir çiviyi kayalıklara sağlam çakacak ki, sabitlediği tırmanma ipi aşağıdaki arkadaşının tırmanırken ağırlığına dayanabilsin.

Aşağıdaki yukarıdakine güvenerek tırmanmaya devam ediyordu.

Hem hızlı olmalıydılar hem de çok dikkatli. Acaba yukarıda canlı kalan birileri var mıydı?  Ekipte stres giderek artıyordu.

Bu görevi de başarıyla tamamlamak için ellerinden geleni yapıyorlardı. Hallerinden şikayetçi olmuyor, olumsuzluklarda kimseyi suçlamıyorlardı. Taşıdıkları sorumluluğun bilincinde, birbirlerini kırmadan, birbirlerine güvenerek dayanışma içerisindeydiler. Önemli bir vazife yaptıklarına inanıyorlardı.

Birçok meslek grubunda burada vurgulanan tüm özellikler aranır.

Bilgi ve beceri gerekir. Hem eğitimli hem de becerikli olunmalıdır. Sorumluluk alma cesareti ve zorluklar karşısında dayanıklı olmak, eldeki olanaklarla bir çözüm yolu bulmak, bahanelerin arkasına sığınmamak şarttır. Bütün bunlar için öncelikle “özdisiplin” sahibi olunmalıdır. Bedensel ve ruhsal açıdan göreve uygunluk da diğer önemli faktördür. Stresli durumlarda sakinliği korumak ve tahammül gücü yüksek olmak buna bağlıdır.

İşin gerektirdiği ekipmanlar da her an tam ve bakımlı olmalıdır. Bunun için de herkes kullandığı aracı gözü gibi korumalı, işi bitince temizliğini ve bakımını yaparak yerine kaldırmalıdır.

Ekip üyeleri arasında yardımlaşma ve saygı zorunluluktur. SEVGİ bireyseldir. Yani <yardımlaşma ve saygıda> mecburiyet, sevgide özgürlük vardır.

Herkes şu ilkeyi benimsemiş olmalıdır:

“Ekip arkadaşını sevmesen de yardımcı olmak ve saygılı davranmak zorundasın.”

Cemal Bozkurt