Geri Bildirimler

(Toplu Ulaşım Şoförleri eğitimleri sonrasında değerlendirme anketlerine yazılanlar)
 • Her alanda kendime güvenim gelişti. Başarıya giden yolda; zorluklarla mücadele etmem ve yılmadan, pes etmeden çalışmaya devam etmem gerektiğinin farkına vardım. İnanmak başarmanın yarısıdır. Karşımdaki insana daha çok değer vermenin, onun özel biri olduğunu hissettirmenin ve onu anlayabilmenin önemini anladım. Bu kurumda 5 aydır çalışıyorum. Bu süre içerisinde, kurumda çalışan psikolojik sorunlu, asabi-kaba-anlayışsız birçok şoförle de karşılaştım. Uykusuz, yorgun günlerimizde buraya toplanmamıza rağmen, bu eğitimin sık-sık tekrarlanması taraftarıyım.

 • Çalışma arkadaşları arasında saygı ve sevginin, yardımlaşmanın önemini anladım. Hayatta bizden daha zor durumlarda insanlar olduğunun, ama pes etmeden mücadele etmem gerektiğinin farkına vardım. Aile ilişkilerim için, özellikle çocuklarımın daha iyi yetişmesi için bu eğitim çok yararlı olmuştur.

 • Verilen örnekte ipin ve çivinin sağlam olmasının iş yaşamındaki önemini fark ettim. Bu eğitimle özgüvenim arttı. Kafa yapım değişti. Seminerden çok etkilendim. Öğrendiklerimi uygulamaya gayret göstereceğim.

 • İnanç, sabır ve disiplin kelimelerinin faklı anlamlarını öğrendim. İşime daha fazla özen göstereceğim. Bazı anlarda daha kontrollü olmaya çalışacağım. Saygıda kusur etmeyeceğim. Teşekkürler.

 • Çok iyi bir dinleyici olabilme, iletişim kurabilme, çok sabırlı olup sağlıklı düşünebilme konularında öğrendiklerimden sonra çalışma hayatımda çok daha farklı olacağım. Evimde ailemle birlikte daha farklı olacağım ve toplumda insanlarla daha iyi anlaşabileceğim.

 • Özgüven, sabır ve cesaretle dürüstçe yaşamanın önemini öğrendik. Öğrendiklerim iş ve özel yaşantımda çok faydalı olacaktır. Seminerin her bölümünden sayenizde çok faydalandım. Tek arzum, İzmir halkının da toplu taşımayı öğrenmesi, şoförlere biraz değer vermeleridir. Teşekkürler. Saygılar.

 • İletişim tarzını, yapacağım hareketten önce iyice düşünmenin önemini ve sabırlı olmayı öğrendim. 7 yaşındaki çocuğuma daha hassas davranacağım. İnancımı kaybetmeden, umudumu yitirmeden çalışacağım. Parkur süreleri ve araçların bakımları çok önemlidir.  İdarecilerin bizler ile beraber sorunları tartışması şarttır. Bizim fikrimiz sorulmuyor bile. Sıkıntıyı çeken biziz.

 • Dinleme, sabır ve davranışlara hakim olabilme konularını öğrendim. Önce ailemle sorunlarımı dinleyerek çözmeye başlayacağım. Karşıdan gelen tepkileri düşünerek yanıtlayacağım. Hiçbir zaman azmimi ve cesaretimi kaybetmeyeceğim. Her şey için teşekkürler hocam.

 • Kendine güvenerek başarma azmiyle sağlam ayaklar üzerinde durmayı öğrendim. Bundan sonra az konuşup, çok dinleyeceğim. Karşımdakine dinlediğimi hissettireceğim. Bize bu aydınlatıcı bilgileri aktardığınız için ne kadar teşekkür etsek azdır. Saygılar.

 • Algılama, özgüven ve dinlemenin önemini gördüm. Pozitif olacağım, suya taşı atmadan önce sabırlı olacağım ve işimi seveceğim. Bu bilgileri aldıktan sonra önümüzde bir engel kalmaz. Ne mutlu ki bizlere böyle bir eğitim verildi. Şu andan itibaren kendime güvenim arttı ve hayata bakışım değişti.

 • Kendime güvenim arttı, umutlandım. Kurumun değerini bileceğim. Umutla ve inançla çalışacağım, gayret edeceğim. En büyük sorunumuz eğitimsiz idarecilerimiz. Bir de cahil ve bilinçsiz toplum umutlarımızı tüketiyor. Hoşgörüyle, onları kırmadan, üzmeden kurumun çıkarlarını gözetmemiz gerekiyor.

 • İnsanlarla daha iyi iletişim kurmak, sonradan pişmanlık duyacağım hareketi yapmamak, dinlemeyi bilmek gibi önemli konularda bilinçlendim. Öncelikle evimde eşim ve çocuklarımdan başlayarak bu öğrendiklerimi uygulamaya çalışacağım. Bana bu seminerin çok yararı oldu. Özellikle bakışımı değiştirdi. Bunu organize eden herkese teşekkür ve devamını temenni ediyorum.

 • İnsanlarla iletişim kurmanın önemini, bir şeyler başarmak için sabır ve inanç gerektiğini ve bu kurumun başarılı olabilmesi için benim de katkıda bulunabileceğimi öğrendim. İnsanları dinlerken artık daha samimi olacağım. Daha sabırlı olmaya çalışacağım. Bunları uyguladığımda zaten bazı şeylerin değişeceğini tahmin ediyorum. Benim bu kuruma ait olduğumu hissedebilmem için hizipleşme kavramlarının kalkması gerekir. Hepimiz aynı işi yapıyoruz ve aynı amaca hizmet ediyoruz. Fakat daha az değer gördüğümüze inanıyorum.

 • Daha iyi dinlemeyi, daha sakin davranmayı ve sabretmeyi öğrendim. Bugüne kadar işime sahip çıktığım halde beni işten soğuttular. Saygı görmüyorum. Ama gene de ben daha sakin ve saygılı bir şekilde işimi yapmaya devam edeceğim. Özellikle bizim işlerimizi yazan yazıcının tutumu beni çileden çıkartıyor. Ayrımcılık yapıyor. Kendi cebimden para harcayarak baktığım aracıma beni yazmıyor. Ben işimi seviyorum ama beni soğutuyorlar.

 • Sevgi ve hoşgörüyle davranışlarımı değiştireceğim. Farklı bir insan olarak bundan böyle çalışmaya devam edeceğim. Uydudan anons sistemiyle yolcularımızın da eğitilmesini, bilgilendirilmesini öneriyorum.

 • Öncelikle kendimi iyi dinleyip sonra çevreme bunu aktaracağım. Olaylar karşısında yorumlarımı sağlam yapacağım, tepkilerimi acele etmeden güzelce koyacağım. Hem kendimi hem de diğer insanları üzmeyeceğim.

 • Eğitimin önemini gördüm. Vatandaş ile diyaloglarımın, sabır ve özgüven ile gerçekleşmesi gerektiğini öğrendim. Kişilerin karşısına daha değişik ve özenle çıkacağım. İşimi daha itinalı ve düzenli yapacağım. Kullanılan malzemeye daha fazla özen göstereceğim. Araç saatlerinin biraz daha arttırılması gerekiyor. Sefer süresi yetmiyor, stres yaşıyoruz. Bu tür seminerlerin devamını diliyorum. Emeği geçen herkese teşekkürler. Saygılarımla.

 • İnsanlara karşı saygı, sevgi ve hoşgörülü olmak, kendimi işime adamak ve karşımdakilerin de bana öyle davranmalarını sağlamak için ne yapabileceğimi öğrendim. Yolcularla iletişimim daha iyi olacak. Karşımdakini iyi dinleyip, doğru konuşacağım. Kurumumla gurur duyuyorum. Yolcular şikayet ettiğinde, sorgusuz-sualsiz, şikayet edenle yüzleştirilmeden ifademizin alınması, müdürlerimizin bize sahip çıkmaması en büyük sorunumuzdur.

 • Sabır, insanı önemseyerek dinleme, cesaret ve özgüveni öğrendim. Bundan böyle fırtınalı bir anda başımı beladan kurtarmaya çalışacağım. Anlatılanların hepsi çok önemli şeylerdi. Hocam sen farklı insansın. Bizi sen anlıyorsun ama yöneticiler anlamıyor.

 • Yaptığım işte kendime güveneceğim. Karşıma hangi zorluk çıkarsa çıksın, sabredeceğim. İyi bir dinleyici olacağım ve kendimi karşı tarafa iyi bir şekilde dinleteceğim.

 • Bu seminerden sonra yeniden doğmuş gibiyiz. Çok faydalı oldu. Aileme, çocuklarıma ve sadık olduğum işime daha fazlasını yapmama sebep olacak. Her şey için çok teşekkürler.

 • İş hayatında başarılı olmak için bu eğitimin sürekliliğini düşünüyorum. Ailemde ve iş hayatımda insanları daha iyi dinleyeceğim, sabırlı ve anlayışlı olacağım. Kurum da bizim görüşlerimize değer verirse sorun kalmaz.

 • Davranışım daha ılımlı ve sempatik olacak. İşimi en iyi şekilde yapmamı sağlayacak. Daha azimli olacağım. Her 6 ayda yapılmasını isterim.

 • Dinlemenin ne kadar önemli olduğunu, aslında bugüne kadar hiç kimseyi gerçekten dinlemediğimi anladım. İnsan kendi değerini bilmeli ve daima pozitif düşünmeli. Hayata değişik açılardan bakmayı, hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığını kurbağa resmiyle öğrendim. Bundan böyle kendimi yolcunun yerine koyacağım. Empati yapacağım, onun ruh halini anlayacağım. Sorunlarımız ve sıkıntılarımız zaten belli. Stres, aşırı yorgunluk, uykusuzluk gibi… Sizin gibi kaliteli insanları çalışma ortamımızda görmek isteriz.

 • Görevin sorumluluğunu, kendine güvenin önemini anladım. Önce düşünüp sonra karar vereceğim. Anlattığınız tüm konuları siz anlatırken ben canlı canlı yaşadım. Pozitif düşünmek gerektiğini bir kez daha öğrendim. Teşekkür ediyorum.

 • Tüm anlatılanları çalışma süresince elimden geldiği kadar özen gösterip, uygulayacağım. Sosyal hayatımda ve aile içinde uygulayacağım. İnsan ilişkileri konusunda eğitim görmek isterim. Başımızda amir sıfatı taşıyan şahısların daha duyarlı olmalarını, bizi sahiplenmelerini, sorunlarımıza duyarlı olmalarını ve özen göstermelerini dileriz. Her şeyden önce biz de İNSANIZ.

 • İşime sahip çıkarak, güvenerek, azimle çalışacağım. İşimde ve ailemde daha sabırlı olacağım ve daha iyi dinleyeceğim. Seminerde çok değerli bilgiler öğrendim ve mutlu oldum. Her zaman olmasını isterim. Teşekkür ederim.

 • Bu eğitimden özgüven kazandığıma inanıyorum. Karşımdaki insanları dinleyeceğim ve anlayışla çalışacağım, daha olumlu ve daha pozitif düşüncelerle hareket edeceğim. Lütfen yöneticiler de çalışanları dinleyerek sorunları çözsünler.

 • Özgüveni öğrendim.  İnsanlara karşı davranışlarımı değiştireceğim, aileme daha yararlı olacağım. İşletmenin şoförlere daha duyarlı olmasını isterim.

 • Kendimi daha iyi tanımayı, insanlarla iletişimin önemini ve yaptığım işin ciddiyetini öğrendim. Bundan sonra daha nazik olacağım, kendimi kontrol edeceğim, işimi sevdiğimi ve önemsediğimi aklımdan çıkarmayacağım. Bu tür eğitimlerin daha sık yapılmasının; hem kişisel hem de kurumsal olarak daha iyi sonuçlar doğuracağına inanıyorum.

 • Bu seminerde; insanlarla diyalogu, olumlu davranışı, işimizi yaparken severek yapmanın önemini, saygı ve sevgiyi öğrendim. Şef ve müdürlerimizin bir kaza veya olumsuz durumda sadece ceza vermek için değil bizlerin arkasında olduklarını, güven verdiklerini görmek istiyoruz.

 • İnsanlarla iletişimimi ve davranışlarımı daha fazla gözden geçireceğim. Anlayış konusunda sorunlarım olduğunu gördüm, daha fazla üstünde durmalıyım. Kendimi insanlara daha iyi ifade etmeliyim. Çok yararlı bir eğitim oldu. İşyerindeki amirlerimizin bizlere daha yakın olmalarını ve önem vermelerini arz ederim.

 • Yolcularla daha iyi iletişim kuracağım, daha sabırlı olacağım. Eğitimlerin verimli olduğuna inanıyorum.

 • Kendimi ve düşüncelerimi kontrol etmeyi, özgüvenle iş ve arkadaş ilişkilerimde farklı olmayı, aile ve çocuklarımıza ne ekersek onu biçeceğimizi öğrendim. Bundan sonra yolculara ve çocuklarıma ŞİDDET UYGULAMAYACAĞIM. Düşünmeden hareket etmeyeceğim. Karşımdaki ile empati kurmaya çalışacağım.

 • Beynin nasıl yanıldığını kurbağa resmiyle anladım. Artık önyargılı olmayacağım. İşimi severek yapacağım, insanlarla iyi geçineceğim. Bu eğitimin devamı gelse, kurum için ve bizim için hayırlı olur. Diksiyon kursunun da faydası olur. Bir de internetten yapılan asılsız şikayetlerin yerine yüzleştirme yapılsa iyi olur. Teşekkür ederim.

 • Hatalarımı gördüm. Çocukluk döneminde yaşadıklarımın önemini anladım. Özgüvenle çalışacağım. Pozitif olacağım. Hayata bakış açım değişti. Toplum barut gibi. Bir de üst üste soru soruluyor, sabrımız taşıyor. Temelimizde şiddetle büyüdük. Pozitif düşünce için daha fazla bilgilenmek isterim. Son duraklarda, özellikle teleferik son durağımızda, mesaili çalıştığımızda aç kalıyoruz. Sıcak yemek yiyebileceğimiz bir dinlenme yeri istiyoruz. Saygınlık istiyoruz. Tüm şikayetlerde yargısız infaz istemiyoruz. Hoşgörü istiyoruz. Saygılar.

 • Sakin olmayı başarabilmeyi, karşıdakini iyi dinlemeyi ve anlayabilmeyi, kendimi tanımayı ve bunu hayata taşımayı öğrendim. Ruh ve beden sağlığıma dikkat edeceğim. İnsanları severek yaşamaya devam edeceğim. İşveren işyerinde “bu bizden, bu bizden değil” tutumunu sürdürdüğü sürece, siyasi davrandığı sürece hiçbir şey düzelmez.

 • Hayatım boyunca daha dikkatli olacağım. Kendimi bundan böyle eğitici gibi hissedeceğim. Daha sabırlı ve kendime daha da fazla güveneceğim. Örnek olacağım. Bu seminerin kişisel olarak da verilmesini isterim. Psikolog gibi, sorunum olduğunda gidip konuşmalıyım, eksiklerimi gidermeliyim.

 • Daha sabırlı dinleyip, daha sakin davranacağıma inanıyorum. Biraz daha olumlu bakmayı öğrendim.

 • Düşüncelerim daha pozitif oldu, kendimi tanımamda daha yardımcı oldu. Artık işimde daha titiz olacağım. Beynimizi daha fazla nasıl çalıştıracağımızı öğrenmek isterim.

 • Düşüncelerim farklılaştı. Kendimi tanımama yardımcı oldu. Çalışmalarımda daha titiz olacağım. Beynimizi daha faal duruma getirmek için yapılması gerekenleri öğrenmek isterim.

 • Özgüven, cesaret ve kendimizi geliştirmek konularında eğitim faydalı oldu. Pozitif enerji aldım. Kendimi tanımama yardımcı oldu. İnsanın ne kadar değerli olduğunu hatırlattı. Kullandığım araçların kıymetini bileceğim.

 • Ben bu seminerde dinlemeyi ve kendime olan güveni fark ettim. İşime ne kadar değer verdiğimi anladım. Günlük çalışma süresinde insanlara karşı daha sakin ve olumlu davranacağım. Öğrendiklerimi uygulamamda engel olabilecek hiçbir şey düşünmüyorum. Şoförlere saygı duyulmasını, insan yerine koyulmamızı isterim.

 • Böyle faydalı bir seminerde hiç bilmediğimiz bilgiler bulduk, geç de olsa öğrendik. 20 YIL EVVEL BU SEMİNERİ GÖRSEYDİK, kendimize ve çevremize daha çok faydalı olurduk.

 • Geç olsa da, Hocamdan aldığım bilgilerden, anlattıklarından bilmediğim şeyler öğrendim. Hepsi içime sindi. Bir rahatlık hissettim. Yolcuları da bu şekilde bilgilendirmenizi istiyorum. Teşekkür ederim. Saygılarımla gereğini arz ederim.

 • Karşımdakini iyi ve azimle dinleyip cevap vermenin, sağlıklı ve başarılı olmanın sırlarını öğrendim. Böyle güzel seminerin sık sık olmasını istiyorum.

 • İyi olacak, iyi davranışlarımız olacak. AMA ŞEFLERİ GÖREMİYORUZ. MÜDÜRLERİ GÖRMÜYORUZ. ÜST AMİRLERİMİZİ TANIMIYORUZ.

 • Bundan böyle hayatım boyunca pes etmek yok. Başarı ve mutluluk benim ve bu camianın elinde. Verilen görevleri en iyi biçimde yerine getirebilmek için uğraşacağım.

 • Atatürk’ün karşısındaki vatandaşı dinlemesi beni çok etkiledi. İp atlayan köpek resmini unutmayacağım. Engelli vatandaşla ilgileneceğim.

 • Özgüvenin kaybolmaması gerektiğini, dinleme ve iletme becerisinin önemini ve yaptığımız işin büyüklüğünü fark ettim. Bu büyüklüğe yakışır şekilde adaptasyon ve motivasyon göstererek disiplinli çalışmaya devam edeceğim. Her problemin çözülebileceğini ümit ederek, özgüvenimi yansıtacağım. İletişime önem vererek yolcuları ve en önemlisi aile bireylerini dinleyerek anlamayı ve ona göre hareket etmeyi becereceğim. Motivasyon ve adaptasyon disiplinini ortaya koyarak kurumumuzun onurunu yitirmeyeceğim. Kurumda siyasi torpilin kullanılmamasını ve herkese eşit davranılmasını diliyorum.

 • Atatürk’ün vatandaşı dinlemesi ve fotoğraftaki askerinin başarısı beni çok etkiledi. Ufacık bir olayda sinirlenirdim. Büyük olayda bile her ne olursa olsun, kurumu temsil ettiğimi hatırlayarak sabırlı olacağım. Eğitimin her bölümü benim içi çok önemliydi.

 • Çok şey öğrendim. Kişiliğimi, benliğimi düşündüm. Bundan sonra yolcuma saygı, işime saygı ve kendime saygı göstereceğim. Duraklarda durağa iyi yanaşıp, yolculara her konuda yardımcı olacağım. Bunları yapmak için elimden geldiği kadar, yerine göre daha fazlasını ortaya koyacağım.

 • İnsanları anlayarak dinlemenin önemini anladım. Sevgi, azim, istekle her zorluğun üstesinden gelebilmenin insanın kendi elinde olduğunun farkındalığını yaşadım. Bir bireyin kendi içerisinde başlattığı iyiliği tüm topluma yayabileceğini gördüm. Psikolojim ne olursa olsun, kendimi karşımdakinin yerine daha fazla koymaya çalışacağım. Ailemi daha doğru dinleyeceğim. Toplumla daha çok ilişki kurmaya çalışacağım. Her ne engel olursa olsun, savaşarak başarmak mümkündür. Dinleyerek, konuşarak her engel aşılır. Bu eğitimin müdür, şef ve üst düzey bürokratlara yıl boyunca devam etmesi ve eğitilmeleri dileğimdir.

 • Empatinin önemi, özgüven, farkındalık ve adaptasyon konularını öğrendim. Sabah işime özgüvenle başlayacağım. Empatiye önem vereceğim. Çevremdeki değişiklikleri fark edip, farklı koşullara adapte olacağım. Genelde amirlerimiz özgüvenimizi kırıyor. Yaptığımız iş küçümsenerek, başarılarımıza hiç önem verilmiyor. Kurumumuz bu eğitimle bize değer verdiğini göstermiştir. Bundan sonra vatandaşla daha sağlıklı iletişim kuracağımıza inanıyorum. Amirlerimizin de daha fazla bu eğitimlerden almalarını ve LCD ekranlarda yolculara da bu eğitimin verilmesini diliyorum.

 • Bu eğitimden sonra aileme ve yakınlarıma karşı davranışım değişecek, çalışırken yolcularımıza ve kurumuma karşı davranışım farklı olacaktır. Bu seminerin tekrarlanmasını isterim.

 • Empati, bakış açısı ve özveri hakkında bilgilerim arttı. Daha düzenli ve daha dikkatli olmamız gerekiyor. Kurumda öğrenci kartlarına değişik bir düzenleme getirilmesini yetkililerimizden arz ederim. Saygılarımla.

 • Cesaret, özgüven ve farklı bakış açılarına sahip olmanın önemini gördüm. Özgüvenimi kaybetmeden, kendime güvenerek, her durumda olumlu düşünerek öğrendiklerimi uygulayacağım. Bunun için hiçbir engel görmüyorum. Her şey kendi elimizdedir. Öğrenci kartlarının büyük sorun olduğunu iletmek istiyorum. Tam doldurulsun, biz kimliği görünce öğrenci indirimi biz yapalım ya da bizim kartlarımız gibi okulun verdiği kimlik kartının arkası kentkart olsun. Ama mutlaka bir düzenleme yapılsın.

 • Başkalarına davranırken kendimi onların yerine koyacağım. Bir işi daha iyi yapabilme becerilerimi kendimde gördüm. İmkanlarım elverdikçe bugün öğrendiklerime göre kendimi değiştirmeye çalışacağım. Empatiyi işverenlerimizden de bekleriz. Bu eğitimin yerel, hatta ulusal kanallarda vatandaşa da verilmesi gerekiyor.

 • Davranışlarımı kontrol edebilme, öfkeyle hareket etmeme (taşı suya atmama), iyi bir dinleyici olabilme ve önyargılardan kurtulma konularında öğrendiklerimi uygulayacağım. Validatör cihazları öğrenciye “öğrenci kimliğinizi şoföre gösterin” diye sesli söylesin. Her yılın 3 veya 6 aylık döneminde bir saat hediye edilerek şoför onurlandırılabilir. Her şoförün bir ailesi ve arkadaşları olduğu unutulmasın. “Sen iyi bir şoför olsan ödül alırdın. Bir saat de mi alamadın? “ diyorlar. Tenkit ediliyoruz.

 • Sosyal hayatımda daha anlayışlı ve sabırlı olacağım. Çalışma hayatımda başarı, sabır, özgüven ve cesareti elden bırakmayacağım. Kendime daha çok güven ve iyi davranışlar sergileyeceğim. İyi insan, iyi toplum ve iyi bir yaşantı demektir.

 • Daha sabırlı olacağım, sağlıklı düşüneceğim, hayata olumlu bakacağım. Yolculara davranışım ve insanlarla ilişkim daha iyi olacak. Yöneticilerin daha adil olmalarını, ayrımcılık yapmamalarını diliyorum.

 • İşimde kendime olan güvenimle en iyi şekilde öğrendiklerimi uygulayacağım, ailemle ve arkadaşlarımla da paylaşacağım. Yaptığım işin riskli olduğunu bilerek, cesaretle üzerine gideceğim ve yarınların daha iyi olacağını düşüneceğim. İdarecilerin ve üst yöneticilerin bizlerle daha iyi iletişim kurmalarını diliyorum.

 • Özgüven, cesaret ve umutla çocuklarıma ve işime sahip çıkacağım. İşyerimi zarara uğratmayacağım. Bilgiler çok güzeldi ama sabah dinlenmiş bir kafayla gelseydik veya buradan çıkınca işe değil de eve gidebilseydik çok daha iyi sonuç alırdık.

 • Kendime güvenim geldi. İnsanlarla daha iyi bir iletişim kuracağım, disiplinli olacağım. İşimi ve İnsanları daha çok seveceğim. Bakış açım değişecek. Müdürlerimizin bizimle görüşmelerini, hata yapınca hemen ifademizi almamalarını diliyorum.

 • Yöneticilerin bu eğitimi alması şart. Bu tür eğitimleri topluma yaymamız, onları da eğitmemiz lazım. 0-11 yaş döneminin çok önemli olduğunu öğrendik. O yaşlarda çocuklara bu eğitim verilmeye başlanırsa en azından 10 yıl sonrasını kurtarmış oluruz. Eski 590 MAN’ları çizgi film karakterleriyle süsleyip okullara yollayarak eğitimler verebiliriz. Otobüse nasıl binilir, nasıl inilir, koltuklara nasıl yazı yazılmaz öğretilebilir. Araçta akşama kadar 1500 kişiye laf anlatan şoförden her şeyi beklemek kolay. Şoförün daha rahat çalışması için sesli anons sistemi (günaydın, binişler ön kapıdan, inişler orta ve arka kapılardan, lütfen şunu yapınız falan gibi) ve yumuşak bir müzik yayını olabilir. Vatandaşla daha az karşı karşıya kalmasını sağlayacak çözümler getirilmeli.

 • Balık baştan kokmuşsa ne yapmak lazım? Bence seminerde önce bu mesele ele alınmalı. Yani sadece bizleri eğitmeniz yeterli değil. Ben bu eğitimde kendi adıma çok şey aldım. Yaşantımdaki olayları doğru algılamak için açıları değiştirmenin gerektiğini, sabırlı olmanın önemini, karşımdakiyle aynı hislere kendimi verip, kendimi ayarlamayı öğrendim.

 • Sabır göstermeyi, insanlara daha anlayışlı olmayı, daha fazla dinlemeyi ve işimize daha fazla sahip çıkmayı öğrendik. Özellikle ailemi ve çocuklarımı daha iyi dinleyeceğim, daha fazla sahip çıkacağım. Böyle bir seminerin tekrarını talep ediyorum. Tüm konular çok eğiticiydi, iyiydi. İşimizi severek yapıyoruz ama sorunlarımız var. Bize verilen zaman kısıtlı, zamanında yemek yiyemiyoruz, ihtiyaçlarımızı gideremiyoruz. Bir gün altın yolda trafik çok yoğundu, çok sıkışmıştım. Alnımdan ter boşaldı, otobüs ağzına kadar dolu. Son durağa gidene kadar kasıklarım patlayacaktı.  En temel insani ihtiyaçlarımızı bile bazen gideremiyoruz.

 • Çalışırken insanlarla daha güzel konuşarak, onları dinleyeceğim. Ailem ile ve çocuklarımla daha iyi vakit geçireceğim. Kendime, arkadaşlarıma ve insanlara daha değişik ve güzel davranacağım. Kurumumuzda amirler, memurlar bize güvenmiyor, değer vermiyorlar, eziyorlar, fırsat düştükçe bizi rapor ediyorlar, devamlı kusuru bizde buluyorlar.

 • Kendimi karşımdaki kişinin yerine koyacağım, kendime duyduğum güveni karşımdaki kişiye hissettireceğim, işin ciddiyetini benimseyecek ve bunu karşımdakine söz ve hareketlerimle anlatacağım. Empati, özgüven ve disiplinin hayatımızdaki önemini öğrendim. Öğrenciye kimlik soruyorum, beni şikâyet ediyor, kurum beni dinlemiyor, hemen cezalandırıyor. Sorgusuz sualsiz hep vatandaş haklı görülüyor, kurum bize hiç destek çıkmıyor. Saygılar.

 • Buraya gelmeden önce düşüncelerim, kafa yapım farklıydı. Bundan sonra hayata farklı bakacağım. Olaylara empati düşüncesiyle yaklaşacağım. Ailemle iyi vakit geçireceğim, işin sorunlarını eve taşımayacağım. Çalışmakta olduğumuz işin (otobüs parkuru, mesafeler, duraklar) tekrar gözden geçirilmesini, sürelerin uzatılmasını arz ederim. Şoför 5-6 saat otobüsten aşağı inmeyince sinir, stres, davranış bozukluğu olabiliyor.

 • Sizlere minnettar olduk. Bu kapıdan başka bir insan olarak çıkıyorum. Saygılarımla.

 • Eğitimin yaş ve zamanının olmadığını gördüm. İşyerimizin kıymetini anladım. Bundan böyle; karşımdakine değer vereceğim, aileme vakit ayıracağım ve kendime daha iyi bakacağım. Keşke şu an sürmekte olan ve bizim de daha önce 6 hafta katıldığımız Üniversitedeki kursun yerine o kadar süreyle bu seminer verilseydi. Tek kelime ile NEFİS. Tebrikler…

 • Direksiyona oturduğum zaman yaptığım işin ne kadar önemli ve ciddiyeti olduğunu, insanlara karşı daha da duyarlı ve özverili olmamız gerektiğini, kullandığım kamu aracını kendi malım gibi kullanıp, kurum hakkında yorum yapmamayı, insanlara karşı daha da duyarlı olmak gerektiğini gördüm. Bu seminer çok faydalı oldu. Bundan sonra hayatımda değişikliklerin olacağına ve işimde de etken olacağına inanıyorum. Saygılarımla…

 • Bu birimdeki en önemli görevin bizde olduğunu, işimizi kendi işimiz gibi sevmemiz ve ona göre davranmamız gerektiğini fark ettim. Bunun bilinciyle; özveriyle, saygılı, hataya düşmeden, ilk günkü hevesle çalışacağım. O kadar güzel anlattınız ki, verdiğiniz misallerle ve yaklaşımınızla içimizi rahatlattınız. Teşekkürler.

 • Bu eğitim bence çok yararlı oldu. Ben neredeyse özgüvenimi kaybetmiştim. Hocamızın müthiş başarılı eğitimci olduğuna inanıyorum. Saygı, sevgi, şefkatli idi. İnsanlarla diyalogunun iyi olmasının da çok büyük yararı oldu. Almış olduğum eğitimi elimden geldiğince harfiyen uygulayacağım. Aile reisi olarak da çok eksiğim olduğunu gördüm. Bundan sonra hayatımın daha iyi olacağına inanıyorum.

 • Gözü görmeyenler ve sakatlardan nefret ediyordum. Ama bu eğitimi aldıktan sonra onlara yardımcı olmaya ve davranışlarımı onlara karşı düzeltmeye karar verdim. İşimi daha iyi yapmaya, kendimi eğitmeye çalışacağım. Zor ama çok önemli bir vazifeyi yaptığımızın farkına vardım. Daha iyi çalışma gayreti içerisinde olacağım.  Nerede, ne şekilde davranacağımı gördüm. Olaylarda çok yönlü düşünerek hareket edeceğim. Davranış biçimleri, olayların arkasında neler olacağının farkındalığını ve kendimde değişiklik hissettim. Eğitim çok önemli. İşlerimizde düzen olduğu zaman daha iyi görev yapacağımıza inanıyorum.

 • Öncelikle özgüvenim geldi. Hareketlerimi değiştireceğim. İşime sahip çıkacağım. Bu eğitimden sonra engel yok gibi. Olursa da pozitif yapmaya çalışacağım.

 • İltifat değil, ama hocamız olağanüstü diyebilirim. Göğsümü gere gere şu da bir gerçek ki, bu memleketin böyle hocalara çok ihtiyacı var. Herkesin adına ve bilhassa kendi adıma teşekkür ederim.

 • Hocam buraya gelirken “ya dedim kendi kendime, ne eğitimi, hep fasa-fiso”. Yanlış anlamayın kendi görüşüm, ama ne iyi ettim geldim buraya, inan ki 33 senemi geride bıraktım şu an. 14 yaşında başlıyorum yeniden… Çok mutlu oldum. Hele ki aile konusunda size minnettarım. Çok teşekkür ederim hocam. Aynısını uygulamaya bütün çabalarımla gayret edeceğim. Samimi söylüyorum. Saygılarımla.

 • Dinlemeyi, karşımdaki insana iyi bakmayı, sabretmeyi, kendime güven duymayı, yani hayatta hep pozitif olmayı öğrendim. İnsanın içine girerek her şeyi öğretiyorsunuz. Teşekkürler.

 • Sabır, iyi düşünme ve ailemin geleceği. Sonuna kadar o iki resmi unutmayacağım. Ayrıca Cemal hocam sizi… İyi ki sizin gibi insanlar var. Tekrar görüşmek dileğiyle,

 • Sayın Cemal hocamızın dersini çok güzel ve huzur verici buldum. Derse geldiğimde çok yorgun geldim. Hocamız hayata bakışımızı değiştirdi. Çok huzurlu ayrıldım. Saygılarımla.

 • Şu andan itibaren engel yok. Dersten önce ifade için çağırmışlardı. Ne olduğunu bilmiyorum. Moralim çok bozulmuştu. Ama dersten sonra; “onlar hep olacak, önemli olan bunlara bir daha sebep vermemek ve her zaman bizim var olmamız” diye düşünüyorum. Katkılarınızdan dolayı teşekkür ederim.

 • Hocam ben bugün gerçekten derin bir uykudan uyandım. Meğerse ben hayata, topluma ve çocuğuma buzlu bir pencereden bakıyormuşum. Size çok teşekkür ediyorum. Ellerinizden öpüyorum. Gerçekten size hayran kaldım. Sizi tebrik ediyorum, lütfen bir dahaki seminere beni yine çağırın. Siz mükemmelsiniz. (10 numara)

 • Eve gidince çocuğumu kucağıma alıp sohbet edeceğim. Ulaşımla ilgili soru soranlara daha farklı davranacağım. İşimin çoook özel olduğunu daha iyi anladım. Çok çok teşekkür ederim. Lütfen beni yok yazın. Ben tekrar katılmak ve daha dikkatli faydalanmak istiyorum. Saygılarımla.

 • Geride kalan 11 sene içerisinde kurum içinde katıldığım ve bana göre en fazla faydası olan toplantıydı. Hazırlanmasından sunuşuna kadar emeği geçen herkese şükranlarımı sunuyorum. Saygılarımla.

 • İşimizin zor olduğunu biliyoruz. Bu saatten sonra benim için daha iyi olacak. Pozitif olarak devam edeceğim. Daha olgun ve kontrollü olacağım. Hocam önce size çok teşekkür ederim. Mükemmel bir insansınız. Her şeyinizle siz beş bin değil beş milyon insana huzur verirsiniz.
Kurumsal Gelişim Eğitimleri (Şoförler)
- Toplu Ulaşım ve Taksi
error: Content is protected !!