Geri Bildirimler

(Merkez/Ofis Grubu eğitimleri sonrasında değerlendirme anketlerine yazılanlar)
 • İyi dinleyeceğim, değerlendireceğim ve sonuçlandıracağım. Karşımdakinin kendini ifade etmesine izin vereceğim. Bana öneride bulunması için ona şans tanıyacağım. Ne yazık ki, düşüncelerimi anlatabileceğim biri yok. Beni dinlese de önemseyeceğine inanmıyorum. Benim için çok faydalı olduğuna inanıyorum. Çok sevdiğim kurumuma bundan böyle çok daha yararlı olacağıma, daha bilinçli hareket edeceğime inanıyorum. Bakış açım daha da genişlemiş olarak bu seminerden ayrılıyorum. Teşekkür ederim.

 • Güler yüzlü olabilmek, iyi bir dinleyici olabilmek, azmetmek, sabretmek ve mücadeleyi bırakmamak gerektiğini öğrendim. İşe başlarken pozitif olacağım, eve sorun taşımayacağım ve işimi severek, sorumluluğumu bilerek çalışacağım. İyi yaptığımız bir işin takdir görmemesi, gerektiğinde idarenin bize sahip çıkmaması, sorunlarda yalnız bırakılmamız önemli engellerdir.

 • Kurumumuzu sevmenin ve kendimize güven duyarak, başarmak için çalışmanın önemini hatırladım. Çalıştığım yerde kurumumu temsil ettiğimi unutmadan çalışacağım. Benim için arkadaşlarımın önemini fark edebildim. Bundan böyle, özgür olarak kendimi ifade edebileceğim. Özgüven geliştirme, sorunlarla daha hızlı başa çıkabilme ve odaklanma konularında eğitim almak isterim. Teşekkürler…

 • Çalışanın geliştirmesi gereken becerileri, pozitif düşüncenin önemini gördüm. Pozitif düşünceyle kendime olan güven ve inancım arttı. Çevreme pozitif bir şekilde yaklaşım göstereceğim. İş konusunda uyumum artacak. Kendimi ifade edebilme ve anlatabilme becerim gelişecek.

 • Daha kolay empati kurabileceğim. Özgüven ve  öz değerin önemini hatırlayarak, içimde var olan fakat uygulamakta zorlandığım temel şeyleri bundan böyle daha kolay uygulayacağım. Sanırım daha cesur, daha emin ve daha doğru adımlar atabileceğim. Siyasi etkenlerin ve buna bağlı ayrımcılığın kalmasını diliyorum. Görev dağılımında; siyasi gücü olanın değil, hak edenin göz önünde bulundurulmasını ümit ediyorum.

 •  Öncelikle “dinlemek” ile başlayacağım. Aidiyet duygumu, iletme ve davranışları kontrol edebilme becerilerimi geliştireceğim. Duygusal zekanın önemini gördüm. Bu konuda daha fazla bilgilenmek isterim. Bu seminerlerin daha sık olması temennisiyle teşekkür ederim.

 • Dinleme, davranışları kontrol edebilme, özgüven, özdeğer, cesaret ve umut gibi kelimelerin asıl anlamlarını fark edebildim. Çocuklarımı yetiştirirken daha dikkatli davranıp, burada öğrendiklerimi uygulayarak, devamlı pozitif olmaya çalışacağım. İşyerimdeki arkadaşlara karşı önyargılı davranmamaya çalışacağım.

 • Davranışları yönetme, ihtiyaçları anlama, dinleme ve iletmenin nasıl olması gerektiği gibi önemli konularda bilgilendim. Duygularıma teslim olmadan, akılcı hareket ederek yaşamımı sürdüreceğim.  İhtiyaçların hiyerarşisini önemseyeceğim. Bu eğitimi çok yerinde buluyorum.

 • İlişkilerin kurumsal başarıdaki önemini gördüm. İletişim temeli olan dinleme konusunda eksikliği fark ettim. Daha samimi ve içten ilişki kurmak gerekiyor ama kurumda adaletin olmaması en büyük engeldir.

 • Kendime ve kurumun değerlerine sahip çıkarak başarı için çalışacağım. Bunu yapmak için içimde bir umut olmalı ve cesaretimle dik durmalıyım. Ancak üstler ve amirler ile diyalog çok zayıf. Kurumun eksikliklerini söyleyince yöneticiler bozuluyor. Siyasi yerde çalıştığımız için ayrımcılık var.  Amirlerimizin asla burada anlatıldığı gibi bizi dinlememesi sonucunda, ben kendimi ifade edebilme başarısı gösteremiyorum.

 • Özgüven, saygı ve dayanışmanın önemini gördüm. İletişimde daha iyi dinleyici olacağım ve iletme konusunda eksiklerimi gidereceğim. Ancak; idare amirlerinin bencilliği, ukala olmaları ve daha da kötüsü, koltuk sevdalısı fosillerin halen görevde olmaları bu tür eğitimlerin işe yaramasını engelleyecektir. Daha bireysel ve devamlılığı olan eğitimler olmasını dilerim.

 • İnanç, tahammül ve çalışma konularında bilgilendim. Kurumumuzda çok engel var, burada yazmakla bitmez… Tüm bu bilgilere üst düzey yöneticilerin bizden daha fazla ihtiyacı var.

 • Pozitif düşünmenin önemini hatırlayarak olaylara yaklaşımımı değiştireceğim ve çok iyi bir dinleyici olacağım. Özgüven arttırmaya yönelik eğitim verilmesini arzu ederim. Seminerlerin devamlılığını dileyerek teşekkür ederim.

 • Azimli olmak, kendine güvenmek ve sevgiyi sağlamak konusunda etkilendim. Ailemden başlayarak daha iyi bir dinleyici olmaya çalışacağım. İşyerinde arkadaşlarıma daha anlayışlı olacağım. Başarılı olmak için kendime güvenerek pes etmeden çalışacağım.

 • İletişim, değişim ve duygusal zeka konusunda bilgim arttı. Değişime inanarak kendimi geliştireceğim. Daha pozitif olacağım. Ancak çalışma ortamı bunu engelleyebilir.

 • İletişim becerileri, duygusal ve davranışların kontrol edilmesi konularında etkilendim. Arkadaşlarım, çocuğum ve ailemle paylaşarak, öğrendiklerimi uygulamaya çalışacağım.

 • Beden dili ve ses tonunun önemini fark ettim. Dinleme ve iletme yeteneğinin ne kadar önemli olduğunu gördüm. Kendimde bu konularda önemli değişimler olacaktır. İşlerimde daha başarılı olacağıma inanıyorum. Böylesine faydalı bu eğitimin en az iki ya da üç ayda bir yapılmasını istiyorum.

 • Özgüven, duygu ve özveri ile dinleme konusunun önemini gördüm. Bu öğrendiklerimi elimden geldiğince çocuğumda da uygulayacağım. Ailemin de bu seminerde olmasını isterdim.

 • Bireysel ve kurumsal dayanışma, ruh halini geliştirme ve daha etkin olma konularında bilgilendim. Çevremdeki kişilerle konuşup, bu konuları tartışarak, daha çok sosyal aktivitelere katılarak burada öğrendiklerimi uygulayacağım.

 • Kendime güvenim arttı. Önyargılı davranmama ve kararlı olma konularında bilinçlendim. Beraber çalıştığım arkadaşlarımı daha da dikkatli ve tarafsızca dinleyeceğim. Onların da benim hakkımda olumsuz düşüncelere sahip olmalarını gerektirecek hareketlerde bulunmamaya özen göstereceğim. Ancak kurumda kişilerin dinlememeleri ve görüşlerimize saygı göstermemeleri büyük bir engeldir.

 • Davranışların kontrolü, empati kurmanın önemi, duygusal zekanın kullanımı ve diğerleri... Anlatılan her şey mükemmeldi. Öğrendiklerimi bütün ayrıntılarıyla kullanmaya ve uygulamaya çalışacağım. Duygusal zekâmı kullanarak her şeyin üstesinden gelebileceğime inanıyorum. Tabii ki empati kurarak kendimi karşımdakinin yerine koyacağım. Duygusal zekâ ile ilgili daha fazla bilgilenmek isterim. Siz her şeyi bizden daha iyi görüyorsunuz sanırım. Her şeyi bizden daha iyi değerlendirirsiniz. Her şey için teşekkürler. Ağzınıza sağlık.

 • İletişim, davranış ve anlatım konularında bilgilendim. Ailemde her şeyi dinleyerek cevap vereceğim. İş hayatında daha sabırlı olacağım. Çocuğumla daha çok ilgileneceğim, daha fazla zaman ayıracağım. Yöneticilerin huzuruna rahatça çıkabilmek, sorunlarımızı anlatabilmek ve bize değer verdiklerini görebilmek dileğiyle çok teşekkür ederim.

 • İnsanın kendine ve başkalarına saygı duymasının önemini, özgüvenin gerekliliğini ve istenirse mutlaka başarının gelebileceğini gördüm. Dinlemenin konuşmaktan daha önemli olduğunu, iyi bir iletişimin ne kadar faydalı olduğunu ve disiplini elden bırakmamak gerektiğini fark ettim.

 • Önyargıların esiri olduğumuzu, dinlemediğimizi ve iletme konusunda ne tür hatalar yaptığımızı gördüm. Bundan böyle, önyargılı davranmadan, karşımdakini iyi dinleyeceğim. Düşünerek ve empati kurarak davranışlarımı kontrol edeceğim. Bu seminerde yöneticilerimiz de bizimle beraber olsaydı ve süresi daha uzun olsaydı daha yararlı olurdu.

 • Özgüven, özdeğer, cesaret ve umut döngüsünün önemini öğrendim. İnançlar, ruh hali, negatif ve pozitif düşüncenin etkisini, ihtiyaçlar pramitinin hayatımıza etkisini gördüm. Öğrendiklerimi işyerinde arkadaşlarımdan başlayarak uygulamaya başlayacağım. Ailemde eşim ve çocuğumda, çevremde eş, dost, akraba ve arkadaşlarımda uygulamaya çalışacağım. Sık sık olmasa da en az yılda bir-iki defa tekrarlanmasını diliyorum. Saygılarımla.

 • Olumsuzluklar yaşarken pozitif düşünebilmenin önemini gördüm. Ruh halimizin dış etkenlerden nasıl etkilendiğini öğrendim. Cesaret, umut, özgüven ve özdeğerin mutlaka olması gerektiğini gördüm. Bundan sonra, bana kötü davranılsa bile farklı olmayı deneyeceğim. Ailemde ve işyerimde empati kuracağım. Olumlu düşünmeye çalışacağım. İnsanların bencilliği ve negatif düşünceleri bana engel olabiliyor. Birbirimizin eksikliğini, hatasını göstermek ve küçük düşürmek için değil, bunları tamamlamak için çabalamalıyız. Başkalarını suçlamak, sadece problemleri büyütüyor.

 • Özgüven, özdeğer, cesaret ve umut hakkında söylenenlerden çok etkilendim. Sabırla çalışarak özgüvenimi arttıracağım. Sınırsızca öğrenip, öğrendiklerimi cesaretle uygulayacağım. Başarı ile güzelliklerin geleceğine umut besleyeceğim. Ancak bu kurumda emeğe saygı gösterilmiyor. Makam ve mevkilerin geçici olduğu unutuluyor. Bu tür seminerlerin devamını diliyorum. Sadece tabanda değil, tavanda da uygulanmalı. Aksi halde hiçbir anlamı kalmaz. Teşekkür ederim.

 • Dikkat, özgüven, sevgi, saygı ve paylaşım konularında anlatılanlardan etkilendim. Çalışma arkadaşlarıma ve hayatımı paylaştığım bütün insanlara bunları yansıtacağım. Çevreye duyarlılığımı arttıracağım. Özellikle davranışlarımı değiştireceğim. Eğitim farklılıkları ve siyasi görüş farklılıkları dolayısıyla bu kurumda sorun yaşamaktayız. Bu tarzda faydalı seminerler; keşke okullarda verilebilse…

 • Özgüven, öz değer ve cesaretin önemini fark ettim. Bu eğitimden sonra kendime hedef koyup bu hedefe ulaşıncaya kadar güvenimi kaybetmeyeceğim. Cesaretimi hiç kaybetmeyeceğim. Yöneticilerin taraflı tutumları buna engel olabilir.

 • Özgüven, öz değer, cesaret ve umut hakkında anlatılanlar beni çok etkiledi. Beden dili, ses tonu ve sözcükler ile iletilen mesajları iyi dinlemenin önemini değişik açıdan gördüm. Başarı için, saygınlık için ve sevilmek için önce kendimizi sevmemiz gerektiğini anladım. Bundan böyle daha iyi dinleyeceğim. Çocuğuma daha fazla zaman ayıracağım. Bir yere gelmek için kendime inanmayı deneyeceğim. Sizinle tanışmak ve bir şeyler öğrenmek güzeldi.

 • Kendine güvenmek ve bir işi başarmak için özgüvenin önemini anladım. Bir işi severek yapmak, insanları saygı ve sevgiyle önemsemek gerektiğini fark ettim. Kendime güvenerek, işimi severek yaparsam başarılı olmamak mümkün değildir. Ekip olarak çalışmanın sevgi ve saygıyı getireceğini düşünüyorum.

 • İletişim kurabilmenin önemli noktalarını, başarının temel adımlarını ve özgüvenin hayatımızdaki önemini öğrendim. Bundan sonra çok daha dikkatli dinleyerek, verilmek istenen mesajları anlayacağım. Öfkemi kontrol altında tutacağım ve mutlaka empati kuracağım. Beni en çok rahatsız eden, çalıştığımız kurumdaki siyasi ilişkilerin yansıyan olumsuz sonuçları. Bu tür eğitimlerin devamlılığı önemlidir. Çok faydası olacaktır.

 • İletişimde dinlemenin önemini, duygusal zekamızın ve beynimizin hayatımızdaki gücünü anladım. Artık karşılıklı ilişkilerimde empati kurmaya ve pozitif davranışlarımın artmasına dikkat edeceğim. Üst yönetimin bizden sonra yine eğitim almalarını diliyorum. Vermiş olduğunuz bu eğitim için teşekkür ederim. Umarım ki devamı gelir.

 •  Azim, sabır ve cesaret konusunda anlattıklarınız beni çok etkiledi. Farkındalığım ve yaratıcılığım artacaktır. Yöneticilerle iletişim kuramamamız bizim için tek engeldir. Yöneticiler ile çalışanlar arasındaki diyaloğun daha da iyi olmasını diliyorum. Bütün çalışanların özgüven, öz değer ve cesaretlerinin gelişmesi için desteklenmeleri iletişimin önemsenmesi ve gerekiyor.

 • Özgüven, başarı ve inançlarımızın ilişkisini görebildim. Anlatılan konuların birçoğunu uyguluyorum ama sadece benim çabamla bir şey değişmiyor. Amirlerimizin bizi pek dinlediklerini zannetmiyorum. Yorumlarımıza ve fikirlerimize saygı duymuyorlar. Sadece bir iki kişiyi tutan amirlerimiz var.

 • İletişimin önemini, başarılı iletişim için nelerin gerektiğini ve başarıya giden yolda “özgüven, özdeğer, umut ve cesareti” öğrendik. Mutlaka dinleme yeteneğimi geliştireceğim. Ulaşmak istediğim hedefe öncelikle kendim inanacağım. İleride kendi işimi kurarken ve yüksek lisans tezimi sunarken bu sunumda öğrendiklerimi kullanmak istiyorum. Çalışma ortamındaki gürültü, dekorasyonun yetersizliği ve insan kalabalığı motivasyonumuzu düşürmektedir. Sunumun görüntülü ve sesli videosu dağıtılsaydı iyi olurdu. Evimizde de izleyebilirdik.

 • Azim ve disiplin ile sürdürülen çabaların mutlaka başarıyı getireceğine inandım. Yılmadan, farkındalık ile anı yaşayarak hayatımı sürdüreceğim. Politik bir ortamda çalışırken “ne yaparsam boş” inancı oluşmaktadır. Bunu değiştirecek sistemli bir yönetim anlayışı diliyorum.

 • Özgüven kazanarak hayatı negatif değil de pozitif yaşamanın önemini gördüm. Dinleme etkinliğimi arttıracağım. Empati kurarak duygu ve düşüncelerimi paylaşacağım. Başarının aslında ekip çalışmasıyla geleceğini insanların görmemeleri, maskeleriyle dolaşmaları büyük bir engeldir.

 • Maslow’un “ihtiyaçlar piramidi”, insanın “sünger-modelleme ve sosyalleşme” dönemleri, “özgüven-öz değer-umut-cesaret” döngüsü hakkında anlatılanlar çok etkiledi. Bu eğitimde önemli olan kısım bence en sonda verildi. Başarıya ulaşmanın yanı sıra, toplumda önemsenmemizin gerekliliği ve takım oyununun önemi çok az insan tarafından fark ediliyor.

 • Paylaşım, dinleme ve kendini ifade edebilme konusunda anlatılanlar dikkat çekiciydi. Bilgiyi saklamama, karşımdakini dinlerken önemseme ve tecrübeyi anlatabilme yönünde çok daha dikkatli olacağım. Başkalarının hazımsızlığı, geldiği yeri kabullenmemeleri ve sistem hataları, kurumda en temel engellerdir. Kişiyi birey olmaktan ziyade, biz olmaya yöneltmek gerekiyor.

 • Bireysel gelişimimi nasıl tamamlayabileceğimi, kurumsal gelişime bunun nasıl etkisi olacağını görebildim. Öncelikle daha çok dinleyeceğim. İş yerinde üst yöneticiler işe ve işletmeye yabancılar. Bu da kurumsal adaleti engelliyor. Kurumsal adalet konusuna daha fazla değinmek gerekirdi.

 • Kendime güvenim arttı. Başarı için cesaret ile mücadele etmeyi sürdüreceğim. Bence eğitim başarılıydı. Keşke daha uzun olabilseydi. Her şey için teşekkürler.

 • Bundan böyle; özgüven, umut ve cesaretle, gerek aile, gerekse iş ortamında farklı olacağım. Üst yönetimin bu seminere çok ihtiyacı var. Onların yaptığı uygulamalara rağmen biz cesaretimizi kaybetmeyeceğiz.

 • Seminerde anlatılanları; özgüven, saygı, sevgi ile aile hayatımda, iş hayatımda ve sosyal yaşantımda uygulayacağım. İletişimle ilgili konular hakkında daha fazla bilgilenmek isterim. Bizim çalıştığımız kurum siyasi yönetildiği için, çalışanlara çok önem verilmez. Ayrıca bizleri yöneten kişiler kendi siyasi yandaşlarına daha fazla değer verirler. Böyle giderse, kurum içinde mezhep çatışmasına sürükleyecekler. Teşekkür ederim.

 • Bir insanda özgüvenin ne kadar önemli olduğunu, hayatımızı nasıl etkilediğini, nasıl yön verdiğini, insanların yaşamında yaş gruplarına göre nelerin önemli olduğunu, nelerin değiştiğini, kişilerle ilişkilerimizde sözcüklerin, beden dilinin ve ses tonunun ne kadar etkili olduğunu, ayrıca davranışlarımızı kontrol edebilmenin önemini öğrendim. Bundan böyle öncelikle kendi eksiklerimi belirleyeceğim. Karşımdakini, Atatürk’ün köylüyü dinlediği gibi dinleyeceğim. Hiçbir zaman özgüvenimi kaybetmeyeceğim. Umudumu yitirmeyeceğim. Hayata pozitif bakacağım. Bunları çalışma hayatıma yansıtacağım. Verilen eğitimi çok yararlı buldum. Hocama teşekkürlerimi iletiyorum.

 • Dinlemenin ne kadar önemli olduğu gördüm. Kendine değer vermenin, farkında olduğumdan çok daha fazla gerekli olduğunu anladım. İnsanları dinlemeyi sevmeme rağmen yeteri kadar dinlemediğimi fark ediyorum. Bunu iyileştireceğim. Bir de kendimi olduğundan daha az değerli görüyordum. Bu düşüncemi terk edeceğim.

 • İnsanın; kendini ve çalıştığı kurumu önemsemesi, toplumla barışık yaşaması, başkalarını doğru anlaması ve anlaşılması gerektiğini öğrendim. Öğrendiklerimizi mutlaka uygulamaya koymak gerekiyor. İş ve aile yaşantımdaki sorunları tespit ederek, burada anlatılan bilimsel yöntemler ile bağdaştıracağım. Motivasyonum arttı. İşimi, eşimi, çocuklarımı sevmemin bilincindeyim. Kurumda siyasetin ön planda tutulması, inançlarımıza saygı gösterilmemesi, bilgi ve tecrübeye önem verilmemesi, taraflı davranılması, yönetimin gücünü adil kullanmaması en büyük engeldir. Hocam bu işi çok profesyonelce yapıyorsunuz. Ama yöneticilerim ne yazık ki öyle değil!

 • Dinleme, sabır ve özgüveni öğrendim. İnsanlara güvenerek, sevgiyle yaklaşarak zorlukları aşacağım. Her şey bizim elimizde. Uygulamamıza engel yoktur. Bu eğitimin bizler için çok yararlı olduğu düşüncesiyle, devamını bekliyorum.

 • İnsanları iyi dinlemek, kendimizi geliştirmek, beden dilini iyi kullanabilmek için bilgiler edindim. Öğrendiklerim geleceğim için önemli bir referans olacaktır. Karşıma çıkacak problemleri çözmemde bana yardımcı olacaktır. Daha verimli ve yararlı bir insan olmamı sağlayacaktır.

 • Hayata daha pozitif bakacağım. İş hayatıma artıları ekleyeceğim. Aileme daha özverili davranacağım. Hayata inançla yaklaşacağım. Yönetimin yaptığı hatalara daha önceden çok kızardım. Bu seminerden sonra daha pozitif oldum. Seminer çok güzel geçti. Bizi bilgilendirdiğiniz için şahsım ve arkadaşlarım adına teşekkür ederim.

 • Kuruma ait olduğumu hissederek, kurumda ortak bir amaç için kurum çalışanlarıyla beraber neler yapabileceğimi öğrendim. Birbirimizi anlamayı ve empati kurmayı öğrendim. Bundan böyle, çalışma hayatımda sadece “ben” değil, “kurum” mantığıyla hareket edeceğim. Birlikten kuvvet doğar. Çalışma arkadaşlarımı daha iyi dinleyeceğim. Bu eğitimi herkes layıkıyla alırsa ve benimserse, engellerin kalmayacağını düşünüyorum.

 • İş yerine ait malı kendi malım gibi korumaya, karşımdaki insanı doğru dürüst bir şekilde dinlemeye çalışacağım. Çalışanlar ve çevremdekiler ile başarılı iletişim kurabilmeyi öğrendim. Yalnız üstlerimiz bize değer vermiyorlar ve iyi bir iletişim kurmuyorlar. Bize zaman ayırmıyorlar.

 • Kendime değer vermek, karşımdakine değer vermek, yaptığım işi sevmek üzere karar verdim.

 • Çok zor ama yapmaya çalışacağım. Kendimle barışık olmaya çalışacağım. En büyük engel amirimdir. Bu eğitime katılmak benim için çok yararlı oldu. Umarım bunu hayatıma uygulayabilirim.

 • Özgüven, ruh hali ve algılamayı öğrendim. Çevreye daha dikkatli bakacağım. İnsanları daha iyi dinleyeceğim. Çalışma arkadaşlarımla iyi geçineceğim. Ancak bürokratik engeller her zaman olacaktır. Yöneticiler çalışanlara karşı daha inançlı ve daha sabırlı davranmalılar. Siyasi ve kişisel sebeplerden dolayı, ilgisi olmayan insanların ilgisiz yerlerde çalışmalarına göz yumulmamasını istiyorum.

 • Kendime güvenim arttı. Kendimi diğer insanlar ile ilişkilerimde daha güvenli hissediyorum. İnanç ve duygularım değişti. Teşekkür ederim.

 • İçimdeki ben ile mücadele etmek, özgüvenimi kaybetmeden yükselmek, başarı için risk almak gerektiğini anladım. Güne hep pozitif başlayacağım. Tembellik yapmadan çalışacağım. İşimi severek, layıkıyla yapacağım. Ancak işçi ve memurların bilgi ve becerilerine göre teste tabi tutulmadan işe alınmaları ve yöneticilerin iyi seçilip, yetiştirilmemeleri ve siyasi engeller önümüzü tıkayacaktır. Bu eğitimlerin devamını diliyorum.

 • Dikkatli dinlemeyi, konuşurken sabırlı ve dikkatli olmak gerektiğini, özgüven ve uyumun önemini öğrendim. Bakış açılarımı değiştireceğim.

 • Dinlemenin önemini gördüm. Düşüncelerimizin, duygularımızın, ihtiyaçlarımızın, değerlerimizin ve inançlarımızın davranışı nasıl etkilediğini, değişimin inançla gerçekleşebileceğini öğrendim.  İç sesim negatif olduğunda, bu sesi kısacağım ve pozitif şeyler düşünerek en zor anlarda bile olsa mücadeleyi bırakmayacağım. Hatırlamak ve hatırlanmak güzeldir. Bu seminerin devamlılığını diliyorum. Çalışanlara çok yararı olmuştur.

 • Duygusal zeka, değişim ve beden dilini öğrendim. Kendimi daha çok geliştirip, duygularımı daha iyi kontrol etmeye çalışacağım. Karşımdaki insanları iyi dinleyeceğim ve anlamaya çalışacağım. Değişim olması için daha çok çaba ve cesaret göstereceğim. Beden dilime bundan böyle daha fazla dikkat edeceğim. Kurumda etnik oluşumun önüne geçilmelidir. Memurlara gerekli haklar verilmeli, sözleşme yapılmalı ve yöneticiler astlarına daha iyi davranmalıdır. Bu kurumun bir aile olmasının sağlanması çok önemlidir ve gerekliliktir. Çalışma şartları iyileştirilmeli, siyasilerin kuruma müdahale etmeleri engellenmelidir. Torpili olanlar işe alınıp yönetici yapılmamalıdır.

 • Negatif düşüncenin negatif sonuç, pozitif düşüncenin pozitif sonuç üreteceğini, başarının inanç, sabır ve disiplinle geleceğini anladım. İyi bir dinleyici olmanın önemli olduğu kadar, kendini iyi ifade edebilmenin de çok önemli olduğunu gördüm. Yaşamımda bundan böyle pozitif düşünerek, önümdeki engelleri aşacağım, yapamadığım şeyleri yapacağım. Çabuk pes etmeyeceğim. Sonucunu görene kadar pozitif düşünmeyi ve inanmayı bırakmayacağım. Bu eğitimden sonra; insanın önünde ne kadar olumsuz koşullar olursa olsun, koşulları zorlayarak başarabileceğine inandım.

 • Dinlemenin, beden dilinin ve pozitif düşünmenin önemini gördüm. Bu eğitimden sonra günlük ve sosyal yaşantımda, Atatürk’ün köylüyü dinlediği gibi, daha dikkatli dinleyeceğim, daha motive olacağım, doğru yerde, doğru zamanda doğruları yapacağım. Ne yazık ki kurumda siyasi iradenin baskısı ve ayrımcılık görülmektedir. İşi ehline değil, kendi adamlarına vermektedirler. Özellikle tepedeki işverenlerin eğitilmesi gerektiğine inanıyorum. Sizden en büyük ricam şudur: Hazır eliniz değmişken yöneticilerimize biraz daha fazla eğitim verirseniz, İzmir için ve İzmir’de yaşayacak yeni nesiller için daha iyi bir İzmir bırakacağımıza inanıyorum. Eğitimli yönetici demek, eğitimli işçi ve personel demektir. Keşke süremiz daha fazla olsaydı!

 • Günlük çalışmamızda üst ve alt kademede çalışanların hiçbir önyargıda bulunmadan, birlik ve dayanışma içerisinde olması gerektiğini gördüm. Herkesin kendi sorumluluğunu bilerek işleri yürütmesi gerektiğini düşündüm. Amirlerimiz sadece kızarak, bizim düşüncelerimizi bastırıyorlar. Bizi dinlemiyorlar, kendi düşüncelerini iletip konuyu kapatıyorlar. Empati kurma becerilerinin olmadığını düşünüyorum. Bu eğitimin olduğunu kendi yöneticimiz bize duyurmadı, başkalarından duyduk. Gerisini siz düşünün. Takımımızda ciddi bilgi eksiklikleri var. Çalışanlara hiç değer verilmediğini düşünüyorum. İşle ilgili bir sorunu bile dile getirmememiz isteniyor, başımızı kuma gömmemiz, devekuşu gibi olmamız bekleniyor.

 • Bu eğitimden sonra kendime güvenmeyi öğrenmeye karar verdim. Daha cesaretli olacağım ve sabrımı geliştireceğim. Engelleri aşmak için sadece inanmanın ve sabır göstermenin yetmediğini düşünüyorum. Bütün bu konula ilgimi çekti ve daha kapsamlı devamını diliyorum.

 • Bu eğitimde, duygu ve düşüncelerimizin davranışlarımıza etkisini, inanç ve sevginin paylaşılabileceğini gördüm. Çalışma hayatımda daha dikkatli, sosyal hayatta yapmacık olmayan, duygularla barışık, sağlıklı düşünen, başarmaya çalışan birey olacağım. Ayda bir defa, çalıştığımız ortamın tiyatrosunu kurum içerisinde oynamak, küçük skeçler şeklinde mesajlar iletmek yararlı olabilir diye düşünüyorum.

 • Çevremdeki insanlarla konuşurken, beden dili, ses ve sözcüklerimi dikkatle kullanacağım. İstediğim hedefe ulaşabilmek için, inanç, umut ve özgüvene ihtiyacım olduğunu öğrendim. Bunu uygulamaya çalışacağım. Daha hırsla çalışıp, kuruma faydalı olacağım. Ancak engeller görüyorum: Çalıştığım halde, övgü, takdir alamamak dolayısıyla direncim kırılıyor. Çevresel faktörle, binamızın bulunduğu muhit, motivasyonumu düşürüyor. Bir de asabi bir kişiliğim var, psikolojim bozuk. Çevremdeki insanlara, özellikle çocuğuma nasıl davranmam gerektiği konusunda daha fazla bilgilenmek isterim. Söylemek istediklerimi karşımdakini kırmamak için bazen içime atıyorum. Kurumda doğru söyleyeni dokuz köyden kovdukları için susuyoruz. Ama bu sefer de yıpranan biz oluyoruz.

 • 15 yıllık memuriyetimde ilk kez bu kadar önemli ve gerekli bir konuda seminere katılmaktan mutlu oldum. Umarım son olmaz.
 
Kurumsal Gelişim Eğitimleri (Beyaz Yaka)
- Ofis görevlerinde çalışanlar
error: Content is protected !!